+38 (066) 95 349 51 +38 (097) 77 888 44 Україна, Херсонська область, Скадовський район, смт. Лазурне, вул. Сонячна 75-77 GPS: 46.08145, 32.50878

UKR  RUS

У селі Круглоозерка (до 1950 року Кларовка) Голопристанського району Херсонської області збереглася загадкова архітектурна споруда початку XIX століття. Це оригінальна восьмигранна католицька церква, розташована на березі озера. Її побудував Карл Потьє в 1820 – 1830 роках. Також він створив абсолютно кругле озеро діаметром понад 100 метрів на місці, де здавна бив підземний ключ.

Маєток у Кларівці Карл Потьє отримав як придане, одружившись на дочці Вільгельма Рувье. Згідно з указом імператора Олександра Першого, француз – емігрант, комерції радник, кавалер всіх гільдій Вільгельм Рувье отримав під розвиток вівчарства та виноградарства величезні землі в Дніпровському повіті Таврійської губернії. Це практично вся територія сучасних Голопристанського та Скадовського районів, де було створено 12 маєтків. Найулюбленішим маєтком Вільгельма Рувье була Кларовка, яку він назвав на честь дружини – Клари Одінет.

Вільгельм Рувье був представником могутнього в Європі масонського ордену «Три зірки». На його приналежність до масонської ложі вказує герб Кларовского маєтку, на якому є зображення трьох зірок – знака ордена.

Архітектура кларівського храму підтверджує приналежність його до масонства. Будівля невисока, форма – восьмигранна, з купольної ротондою і вісьмома арочними вікнами, з яких чотири – звичайні, а чотири – фальшиві. Фальшвікна застосовуються в масонській архітектурі: контрастне поєднання світла й темряви, прозоре світле вікно, а поруч – закладене цеглою темне.

На фальшокна, праворуч від входу, зі світлої цегли викладено знак. Він зображує цифру вісім-відповідно до франкмасонської символікі, це змія, що кусає свій хвіст. Дослідження краєзнавців вказують на те, що цей храм незвичайної форми представляв будівлю для засідань членів масонської ложі вільних мулярів – ордена «Три зірки».

У Кларовку з усієї Таврії з’їжджалися знатні масони: місцеві чиновники, поміщики і представники аристократії. З розповідей кларівскіх старожилів ми дізналися, що цю споруду місцеві називали церквою поміщиків. У поміщицьку церкву жінки не ходили (!). А на службу приїжджали гості з Одеси (!). Уже виходячи з цього, можна припустити, що тут проводилося нічого інакше, як засідання масонської ложі. Ще один дивний факт. Поруч із церквою, ректор Санкт-Петербурзької Політехнічної Академії, молодший зятьВільгельма Рувье Карл Потьє з підземного ключа вибудував озеро. Розрахунки були настільки точні, що протягом двох століть озеро не змінює чіткої геометричної форми кола.Дивно те, що цю будівлю не раз намагалися зруйнувати і пустити на будівельний матеріал, але вона не піддається варварським діям.

Закрити меню